Popularnost Bliskog istoka je naglo skočila dolaskom turskih serija na hrvatske male ekrane. Zaljubile smo se u zgodne i markantne glumce (tvoj dragi ne mora nikad saznati), ali i u tradiciju.
Provjerile smo koje običaje svako orijentalno vjenčanje treba imati.
Turski običaji prije vjenčanja
Tursko vjenčanje ne može proći bez večeri henne. Noć henne je mala ceremonija koja se održava tjedan-dva prije vjenčanja. Noć henne zamjenjuje našu djevojačku večer.
Mladenka je uobičajeno odjevena u crvenu vjenčanicu. Ceremoniji se naknadno pridružuje mladoženja sa svojim prijateljima. Običaj nalaže da ulazak bude popraćen dvjema mladim djevojkama koje nose svijeće.
Tek nakon što mladenci okruže imaginarni krug tri puta, mogu sjesti. Stariji član obitelji uzima hennu i prislanja je na mladenkin i mladoženjin dlan koji se zatim prekriva zlatnim dukatom. Simbolika običaja i prosperitetni brak.
Orijentalni običaji na dan vjenčanja
Crveni pojas djevičanstva se zadržao još u nekim krajevima Bliskog Istoka. Muška figura iz uže obitelji, uobičajeno brat veže crveni pojas tri puta oko mladenkinog struka.
Ova ceremonija osigurava čistoću djevojke. U prošlim vremenima je bilo jako važno da djevojka bude netaknuta prije udaje. Djevičanstvo se čuvalo i prodavalo prvom mužu.
Zaključana vrata mladenkine kuće je malo sličniji običaj hrvatskom podneblju. Zaključa se kuća iz koje se mladenka udaje. Ključ čuva brat, a u zamjenu za ključ se daje novčana naknada.
Darivanje mladenaca je ustaljeno u svaku kulturu, samo što se običaj darivanja razlikuje. Na Bliskom istoku mladenci se slave tako da im se nakon ceremonije oko vrata stave vrpce. Zadatak gostiju je da na vrpcu stave novac ili zlatnike.
Nakon potpisivanja u knjigu vjenčanih, mladenci se natječu tko će prvi stati drugome na nogu.
Osoba koja pobijedi, postaje glavna u braku. Brzi potez nogom i cijeli život si osigurala rečenicu: “Da, draga!”.
Izvor naslovne fotografije: Canva